30 Nisan 2016 Cumartesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi


Perşembe günü resim kursundaki arkadaşlar ve resim hocamızla Karaköy'deki İstanbul Modern Sanatlar Müzesi'ne gittik. İstanbul Modern, Türkiye’nin modern ve çağdaş sanat sergileri düzenleyen ilk özel müzesi. Tophane durağında, sahilde 8.000 metrekarelik bir alanda kurulu.
Süreli ve sürekli sergi, fotoğraf galerisi, eğitim salonları ve kütüphanesi mevcut. Giriş ücreti 25 tl, ama Perşembe günleri tüm gün boyunca, herkese ücretsiz.

Hadi müzeyi gezelim ;)
Güvenlik girişinden geçtiğimizde sağda güzel bir bahçe ve saat kulesi ile bu aşağıdaki çalışma karşıladı bizi. Solumuzda lebi derya;)

Merdivenlerden yukarı çıkıp da müzeye girdiğimizde, önce SANATÇI VE ZAMANI isimli sergi karşıladı bizi. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Ne içindeyim zamanın, ne dışında" sözünden yola çıkılarak hazırlanan on yıllık bu çalışma hakkında daha fazla bilgi isterseniz, sitenin sayfasındaki videoya da göz atabilirsiniz31 Aralık'a kadar devam edecek olan bu sergide Modern ve çağdaş zamandaki sanatçıları harmanlayıp, içinde bulundukları zamanla eserlerin nasıl değişim gösterdiğini ve insanın şu anki zamanla sanata uyumu anlatılmak istenmiş.                                                           NEŞET GÜNAL

                                                         YILDIZ MORAN

                                                     Bedri Rahmi Eyüboğlu


                              Murat Germen- Muta Morfoz serisi- İstanbul Zincirlikuyu
 Azade Köker- uzaktan orman resmi olan bu çalışmanın her tarafı aşağıda ki gibi kuru kafa figürü ile örtülüMüzede çocuklar için atölye aktiviteleri vardı. Bunlara katılmak için ya çok erken saatte gelmeniz ya da rezervasyon yaptırmanız gerekmekte
SERVET KOÇYİĞİT- Kolaj çalışması

                                                      Balkan Naci İslimyeli


                                                              Taner Ceylan

MURAT PULAT


                                                Ömer Uluç - 3 Adam 4 KadınVAHİT TUNA
Gerçek kum üzerinde oturtulmuş maket adam, hoparlörden, ziyaretçilerin de duyabildiği dalga ve rüzgar seslerini dinliyor.

5 Haziran'a kadar ziyaret edilebilir olan; YOK OLMADAN sergisi

Doğa ve sürdürülebilirlik adına bir sergi;
Sergide Türkiye ve farklı coğrafyalardan yirmi sanatçı ve sanat grubunun resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf ve hareketli görüntülerine yer veriliyor.

Bir diğer sergi 22 Mayıs'a kadar devam edecek olan  HABİTAT konulu fotoğraf sergisi;
Burada İstanbul Modern Fotoğraf Danışma Kurulu tarafından seçilmiş 13 sanatçının "Habitat" yaşam alanları üzerine fotoğrafları yer almakta. Çok güzel kareler vardı. fotoğraf bakmaktan ilk kez bu kadar keyif aldım. Şarjım az olduğu için fazla fotoğraf çekemedim

26 Haziran'a kadar devam edecek olan KONUTUN SERÜVENİ üzerine bir sergi;
GEÇ OLMADAN DÖN EVEBarınma mekanlarımıza evlerimize odaklanan sergide de çok ilginç noktalar vardı. Yaşam alanı ve kullanım alışkanlıkları ile ilgili güzel konulara değinilmişti. Sokağa konulan bir salon berjerine oturup inşaat yapımını izleyen teyze, sokaklara asılan çamaşırlar, yüksek ve eski bir binadan tedbirsiz tamirat yapan adam, çatıların amaç dışı kullanımları, modern iki adamın sokağa halı sirkelemesi, gece kondu mahalleleri, lüks yüksek binalar, harabe yaşanılamaz hale gelmiş evlerdeki yaşamlar, evlerimizin günlük hali gibi hoşuma giden ve aklımda kalan pek çok güzel fotoğraf vardı. Gezmenizi tavsiye ederim.


Müzede ayrıca sinema ve performans sanatlarına dair etkinlik ve eserler ve performanslar, sinema gösterimleri de de mevcut. 
Ben İstanbul Modern'i çok sevdim. Gidin gezin derim.
Ve bunlar da gezip öğrendiklerimin dışında bana kalan anılar;1 yorum:

  1. Ellerine, yüreğine, emeğine sağlık. Yeni buldum siteni. Yolun açık olsun.

    YanıtlaSil