13 Ocak 2016 Çarşamba

KİTAP AĞACI


Size geçen ay üye olduğum bir okuma grubundan bahsetmek istiyorum. 
Adı Kitap Ağacı.

18 Eylül 2013 tarihinde sosyal medya üzerinden tanışmış sekiz arkadaşın ortak bir kitap okumaya karar vermesiyle oluşan bir grup. Şimdi 13.000 üyesiyle 40 ilde aktif olan bir grup.

Kitap Ağacı üyeleri, ilk olarak George Orwell'ın Bin Dokuz Yüz Seksen Dört kitabının okunması kararlaştırıldıktan sonra ortak okuma isteğini sosyal medya üzerinden insanlara ulaştıran ve ilk ayda 300 kişi gibi büyük bir grupla bu kitabı okumuşlar. Ve bu tarihten itibaren de her ay üyelerin oylarıyla belirlenen bir kitabı Kitap Ağacı ailesi olarak okumaya devam ediyorlar.


Üstelik Kitap Ağacı, o ay kitabını okudukları yazarlarla da üyeleri buluşturup söyleşi düzenliyor. Şimdiye kadar Oya Baydar, Canan Tan, Can Bonomo, Irmak Zileli, Nermin Bezmen, Tarık Tufan, Osman Aysu, Ali Lidar, Mario Levi, Azra Kohen, Şükrü Erbaş ve Ece Temelkuran'ı konuk etmiş, toplamda 250'den fazla buluşma organize etmiş. 

Son olarak da 9 Ocak'da Ece Temelkuran'ı konuk edip "Devir" kitabını konuştuk. Ben de ilk kez bu etkinlikle sosyal medyadan tanıdığım üyelerle yüz yüze tanışma fırsatı yakaladım.


Kitap Ağacı, gönüllük esasına dayalı bir grup. Etkinliklerini hiç bir yayınevi veya kuruluştan destek almadan kendi imkanlarını kullanarak gerçekleştiriyorlar. Tek amaç yazarlardan beslenmek.

Üstelik etkinlikler grubu takip eden duyurulara bir şekilde ulaşan herkese açık ve ücretsiz.

Siz de Kitap Ağacı'nın parçası olmak isterseniz, sosyal medya hesaplarından takip edebilir, internet sitesini ziyaret edebilir, mail yoluyla ulaşabilirler. Duyuruları takip ederek etkinliklere katılabilir, yaşadığınız  ildeki Kitap Ağacı üyeleriyle tanışabilirsiniz.

Unutmadan bu ay, Grange - Sisle Gelen Yolcu'yu okuyoruz. Ay sonunda tartışıcaz.

Herkese iyi okumalar... Unutmayın Okudukça Büyür İnsan!

Kitap Ağacı iletişim adresleri;

www.kitapagaciyiz.com
www.facebook.com/kitapagaci355
www.twitter.com/kitapagaci_
www.instagram.com/kitapagaci
kitapagaci1984@gmail.com

2 yorum:

 1. Kolay gelsin. sonuçta okumak güzel şey. Ama başkalarının seçtiği kitapları okumak bana biraz ters geliyor. Çoğunluğun ilgi alanım dışındaki kitapları okumaya zorlaması beni çok tatmin etmez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitapları hep beraber seçip karar veriyoruz. beğenirseniz katılıyorsunuz. bir zorunluluk yok. ayrıca kişisel gelişim, polisiye, pembe dizi vs gibi kendi arasında farklı dallara da ayrılıyor. ilginizi seçecek bir şey mutlaka olur diye düşünüyorum. tabi sizin kararınız, saygı duyarım.
   Yorum için teşekkürler
   Sevgiler

   Sil