13 Eylül 2015 Pazar

Pera Müzesi - Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar

Uzun bir aradan sonra merhaba. Merak etmeyin artık hep buralardayım ;)
Sizi bilmem ama ben müze gezmeyi çok severim. Resim yapan biri olarak da  Elçiler ve Ressamlar konulu serginin afişlerini Taksim'de gördüğümde hayli ilgimi çekmişti. Ben de ilk fırsatta Pera Müzesi'ndeki bu sergiyi gezdim.

Sergide Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonu'ndan seçilmiş 17.yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına uzanan bir dönemin elçi portreleri ve elçilerin sanat koleksiyonları vardı. imparatorluğun son iki yüzyılından geniş bir görsel sunan koleksiyonda elçi İbrahim Paşa'nın kendisi gibi elçilik yapmış olan bir Osmanlı aydını olan Osman Hamdi Bey'in kendi yapıtları ve 2.33 m yüksekliğindeki meşhur kaplumbağa terbiyecisi tablosunu da görebilirsiniz.

Ben daha önce yine Pera Müzesi'nde başka bir koleksiyonda bu tabloyu görme fırsatı bulmuştum. Burada da karşılaşınca mutlu oldum.

Sizi çektiğim fotoğraflarla başbaşa bırakmadan önce hatırlatayım. İstiklal Caddesi'ndeki Odakule'den çıkınca hemen soldaki Pera Müzesi, Çarşamba günleri öğrencilere, öğretmenlere ve engellilere ücretsiz.

Aynı zamanda diğer katlarda Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu ile Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonunu da gezebilirsiniz. onları da diğer postlarda yazacacağım ki, burası çok uzun olmasın ;)

              Osmanlı Devleti’nin İngiltere'ye gönderilen ilk daimi elçisi Yusuf Agah Efendi                      on dört kişilik maiyetiyle birlikte betimlenen Mehmet Said Efendi

                               Vergennes Kontesi’nin Türk Giysileri İçinde Portresi 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder