18 Nisan 2012 Çarşamba

18. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ


 Tiyatro Festivalinin başladığı haberini okuyunca biraz İksv'nin basın bültenini karıştırdım. Programı özetleyip paylaşmak istedim (orjinali 14 sayfa) 
10 Mayıs–5 Haziran tarihleri arasında izleyicilerine zengin bir program sunuyor. 18. Tiyatro Festivali'nin teması Özgürlükler–Sorgulamalar. İnsan haklarından göçe, savaştan şiddete insan yaşamını sarmalayan durumlar, konular ve gerçekleri irdeleyecek. Festival kapsamında yurt dışından 5, Türkiye’den 40’a yakın tiyatro ve dans topluluğunun 100’ü aşkın gösterisi İstanbullu seyircilerle buluşacak.
Açılış Töreni, 9 Mayıs Çarşamba akşamı gerçekleştirilecek. Açılış Töreni’nde yıllarını tiyatroya adamış ve festival kapsamında  “Elin Elimde“ adlı yapımla aynı sahnede yan yana gelecek iki değerli sanatçımıza; Başar Sabuncu ve Cüneyt Türel’e İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü verilecek. Schaubühne Berlin’in Sanat Yönetmeni Thomas Ostermeier de  festivalin diğer Onur Odülü’nün sahibi olacak.
  
 18. İstanbul Tiyatro Festivali etkinlikleri bir ay boyunca şehrin 22 farklı mekânına yayılacak: Ali Paşa Han, Sahne Beşiktaş, Caddebostan Kültür Merkezi, Galata Rum İlköğretim Okulu, Garajistanbul, Haldun Taner Sahnesi, Hamursuz Fırını, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Hasköy İplik Fabrikası, İkinci Kat, Kenter Tiyatrosu, Kumbaracı50, Küçük Sahne, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Mekan Artı, Oyun Atölyesi, Salt Galata, Üsküdar Stüdyo Sahnesi, Üsküdar Tekel Sahnesi, Salon, Tiyatro Hal, Tiyatro Pera.

FESTİVALİN YABANCI KONUKLARI

*HAMLET – Schaubühne Berlin (Almanya)
12 Mayıs Cumartesi 20.30’da ve 13 Mayıs Pazar 15.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

* ORFEO – Koreograflar Montalvo & Hervieu ile Cirque du Soleil dansçıları (Fransa)
Orfeo’yu hiç böyle görmediniz:
Picasso’dan Philip Glass’a, barok’tan hip-hop’a tam bir görsel şölen 
18 Mayıs Cuma akşamı saat 20.30’da ve 19 Mayıs Cumartesi günü saat 15.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi
* Gittiği her ülkede kapalı gişe oynayan “Kafka’nın Maymunu” (İngiltere)      
19 Mayıs Cumartesi günü saat 20.30’da ve 20 Mayıs Pazar günü saat 18.30’da Kenter Tiyatrosu

* HANS YA DA HEIRI - Zimmerman & de Perrot (İsviçre)
İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımcılar arasında yer aldığı, 360° dönen sahne tasarımı ile ödül alan unutamayacağınız bir tiyatro, sirk, dans ve müzik gösterisi
26 Mayıs Cumartesi saat 20.30’da, 27 Mayıs Pazar saat 15.30’da ve 28 Mayıs Pazartesi günü saat 20.30’da olmak üzere üç özel gösteriyle, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde

 *GERGEDAN - Théâtre de la Ville (Fransa)
Bir gergedanın saldırısı ardından, herkes gergedana dönüşmeye başlarsa ne olur?
1 Haziran Cuma ve 2 Haziran Cumartesi akşamları saat 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ndeFESTİVALDE YERLİ YAPIMLAR 

18. İstanbul Tiyatro Festivali, programında bu yıl da ağırlıklı olarak seyirciyle ilk kez buluşacak yapımlara yer veriyor. İstanbul Tiyatro Festivali programında İstanbul’da ilk kez seyirciyle buluşacak 30’un üzerinde oyunun yanı sıra Dostlar Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu ve Oyun Atölyesi tarafından sergilenen dört farklı oyun da yer alıyor.

*Genco Erkal ve Tülay Günal’ın birlikte rol aldığı kabarenin müziklerini piyanist Yiğit Özatalay icra ediyor. “Ben Bertolt Brecht”, 23 Mayıs Çarşamba ve 24 Mayıs Perşembe günlerinde saat 20.30’da Kenter Tiyatrosu’nda izlenebilir

*Kenter Tiyatrosu’nda, Müşfik Kenter ile Kadriye Kenter’in 11 Mayıs Cuma saat 20.30’da yapılacak “Aşk Mektupları”  ve Yıldız Kenter‘in 13 Mayıs Pazar saat 20.30’da yapılacak “Kraliçe Lear” özel gösterimleri, 50 yıllık bir geçmişe anlamlı bir gönderme niteliği taşıyacak.

*Kemal Aydoğan’ın sahneye koyduğu, Haluk Bilginer’in Antonius ve Zerrin Tekindor’un Kleopatra rollerini üstlendiği “Antonius ile Kleopatra”, 26-27 Mayıs tarihlerinde Londra’da düzenlenen “Shakespeare’s Globe 2012 International Shakespeare Festival”de Türkiye’yi temsil edecek. Oyun, 1 Haziran Cuma ve 2 Haziran Cumartesi günlerinde saat 20.30’da Oyun Atölyesi’nde sahnelenerek, Istanbul Tiyatro Festivali’ndeki Shakespeare buluşmalarının bir ayağını oluşturacak.

Shakespeare Buluşmaları
18. İstanbul Tiyatro Festivali’nde üç Shakespeare klasiği bir araya geliyor: Almanya’dan gelen Schaubühne Berlin yapımı “Hamlet”i, Oyun Atölyesi’nin “Antonius ile Kleopatra”sı izliyor ve 18. Istanbul Tiyatro Festivali,  Tiyatro Pangar’ın “Macbeth”i ile noktalanıyor. Mehmet Birkiye’nin sahneye koyduğu ve güç, iktidar savaşları, ihanet  ve çöküş üstüne sorgulamaların hikâyesi “Macbeth”te Demet Evgar başrollerden birini üstleniyor
Tiyatro Oyunbaz, festivalde Tom Stoppard’ın “Rozencrantz ve Guildenstern Öldüler” adlı oyunuyla yer alıyor.“Rozencrantz ve Guildenstern Öldüler”, 2 Haziran Cumartesi saat 20.30’da ve 3 Haziran Pazar saat 15.30’da Üsküdar Tekel Sahnesi’nde gösterilecek.  
Biraz uzun oldu, sizi sıkmamak adına bunlar dışında aşağıdaki konuları da iiçeren oyunlar olduğunu, biletlerin biletix ve iksv'de satıldığını belirtmek istiyorum.
*Özgürlükler, suskunluklar, savaş, direniş..
*Ayrılıklar, özlemler ve ötesi
*Bir kadın ve bir erkek…
*Ve kadına yönelik şiddet…

Şimdiden iyi seyirler, gitmeyi düşünenler, hangi filmi seçeceklerini ve yazarlarsa belki okuyanlar için de fikir verebilirler. Sanatla kalın...

1 yorum:

  1. Festivalin açılış töreni 9 mayısta fakat 5,6,7 ve 8 mayısta Çin Kültür yılı dolayısı ile Pekin operası ve Shanghai Şarkı ve Dans gösterileri bulunuyor. Bu gösteriler festival kapsamında değil mi? açılış 9 mayıs diye ilan edilince bu gösterileri bekleyen birçok kişi gösteriler bittikten sonra uyanacak. ÇOK YANLIŞ OLMUŞ !!!

    YanıtlaSil