5 Şubat 2012 Pazar

Joshua Bell / Kim bilir Hayatta Neler Kaçırıyoruz

Soğuk bir Ocak sabahı, bir adam Washington DC de bir metro istasyonunda, kemanla 45 dakika boyunca altı Bach eseri çalar. Bu süre içinde, çoğu işe yetişme telaşındaki yaklaşık bin kişi kemancının önünden geçip, gider.
 Kemancı çalmaya başladıktan ancak üç dakika kadar sonra, ilk kez orta yaşlı bir adam kemancıyı fark edip, yavaşlar ve birkaç saniye sonra da gitmek zorunda olduğu yere yetişmek üzere yine hızla yoluna devam eder.
 Kemancı ilk bir dolar bahşişini bundan bir dakika kadar sonra alır. Bir kadın yürümesine ara vermeksizin parayı kemancının önüne koyduğu kaba atarak, hızla geçer, gider.
 Birkaç dakika sonra, bir başka adam duraklayıp, eğilerek dinlemeye başlar ancak saatine göz attığında işe geç kalmamak için acele ettiğini belirten ifadelerle hızla yoluna devam eder.
 En fazla dikkatle duran ise üç yaşlarında bir oğlan çocuğu olur. Annesinin çekiştirmelerine rağmen, çocuk önünde durur ve dikkatle kemancıya bakar. En sonunda annesi daha hızlı, çekiştirerek çocuğu yürümeye zorlar. Oğlan arkasına dönüp dönüp kemancıya bakarak, çaresizce annesinin peşinden gider. Buna benzer şekilde birkaç çocuk daha olur ve hepsi de anne, babaları tarafından yürümeye devam için zorlanarak, uzaklaştırılırlar.

 Çaldığı 45 dakika boyunca kemancının önünde sadece 6 kişi, çok kısa bir süre durur. 20 kişi duraklamadan, yürümeye devam ederek, para verir. Kemancı çaldığı süre içinde 32 dolar toplar. Çalmayı bitirdiğinde ise sessizlik hakim olur ve kimse onun durduğunu fark etmez, alkışlamaz.
 Hiç kimse onun dünyanın en iyi kemancısı Joshua Bell olduğunu ve elindeki 3,5 milyon dolarlık kemanla, yazılmış en karmaşık eserleri çaldığını anlamaz. Oysa Joshua Bell'in metrodaki bu mini konserinden iki gün önce Boston'da verdiği konser biletleri ortalama 100 dolara satılmıştı...

Bu gerçek bir hikayedir ve Joshua Bell'in öylesine bir kılıkla metroda keman çalması, Washington Post gazetesi tarafından algılama, keyif alma ve öncelikler üzerine yapılan bir sosyal deney gereği kurgulanmıştır. Sorgulanan şeyler; sıradan bir yerde, uygunsuz bir saatte güzelliği algılayabiliyor muyuz? Durup ondan keyif alıyor muyuz? Beklenmedik bir ortamda, bir yeteneği tanıyabiliyor muyuz? idi...

…...dünyanın en iyi müzisyeni, dünyadaki en iyi müziği çalarken, önünde durup, dinleyecek bir dakikamız dahi yoksa, başka neleri kaçırıyoruz acaba?.....
-Alıntıdır- (Nereden olduğunu hatırlamıyorum, dosyalarım arasında buldum)

5 yorum:

 1. Yaşamaktan çok uzaklaştık. Robotlaşmaya doğru gidiyoruz. Yaşamın içinde olamıyoruz artık, üzücü bu da. Biraz rölantiye geçmek gerek sanırım :) güzeldi, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Rica ederim. Kesinlikle katılıyorum. En azından biraz durup, düşünmek, koşmak değil de etrafımızdaki güzelleri görerek, hayatı kaçırmadan yürümek lazım;)
  İyi haberlerin alınacağı, güzel işlerin yapılacağı, mutlu bir hafta olsun;)

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel bir örnek olmuş bu! Algılarımız gitgide kapanıyor sanki, duyular köreliyor. Arada nefes egzersizi gibi egzersiz gerekiyor bize. Yoksa hissizlik korkutucu bir şey.Belli ki çocukların alıcıları daha açık bizden.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Aysen
  Gercekten hayatta neler kaciriyoruz! Bu modern ve cagdas hayatimizda hersey daha kolaylassa da zamana yetisemiyoruz.Guzel bir alintiymis, sevgiler..
  Blogumu takip ettiginiz icin tesekkurler :)

  YanıtlaSil
 5. Radenizah dedi ki:
  2007 de yapılmıştı deneme. En sonunda bir kadıncağız adamı tanımıştı. Videosu da var. Bu da linki: http://www.youtube.com/watch?v=hnOPu0_YWhw

  YanıtlaSil