31 Aralık 2011 Cumartesi

OPERA KOMİK

Oyun Tanıtımı;
Bizet'nin yeni operası Carmen'in açılış gecesi Opera Komik'teyiz. Ünlü besteci, ahbapları, rakipleri, revü şarkıcıları ve saygın ailelerden oluşan bir topluluk heyecanla yeni eseri beklemektedir. Oğlunu soylu bir aileden bir kızla evlendirmek isteyen bir yeni zengin ile kızlarının paralı biriyle yuva kurmasını isteyen soylu aile için Opera Komik, gençleri tanıştırıp kaynaştırmak için oldukça uygun bir mekandır. Ama sahnede Carmen operası sürüp giderken, asıl tiyatro fuayede ve localarda oynanmaya başlar. Gerçek yaşamda olanlar, Carmen'in öyküsünden çok daha aşırı ve abartılıdır. Opera Komik, izleyenleri 19. yüzılın Parisinde bir geceye davet ediyor.
Delet Tiyatroları'nda oynayan Opera Komik bu yılın izlediğimiz son oyunu olurken, Cevahir'de izlediğimiz ilk oyundu. Oyunu fotoğraflara vurularak, internetten satın aldım. Öncelikle salonu yorumlamak istiyorum. Salon1'in gayet geniş ve rahat olduğunu duydum ama Salon2'ye özel davet gönderseler dahi bir daha gitmem. Çok dar koridor-cukları vardı. Biz 6. 7. sıradaki koltuğumuza otururken diğer 5 kişi yerlerinden kalkmak zorunda kaldılar. Aynı şeyi salondaki tüm herkes yaşadığını gördük. Oyun esnasında Salon1'deki oyunun müzik sesleri gelmesi de rahatsız etti. 

Oyuna gelirsek, 45'er dakikalık iki perdelik oyuna ben sadece fotoğraflara ve ismine odaklanıp gittiğimden olsa gerek çok da umduğumu bulamadım. Olağan üstü bir performans izleyip gülmeyi, iyi müzikler dinlemeyi planlıyordum. Ancak salon olarak pek gülmedik. Opera Komik çok da komik değildi maalesef. Oyun içinde oyun uygulamasında müzikler çok hoş olmadı. Fonda verilmesi gereken arka oyunun uğultu teması rahatsız etti. 
Muhteşem gösterişli bir dekor hakimdi. Kostümler tamamen göze hitap ediyordu. Döneme uygun, cıvıl cıvıl, renk renk, çok beğendim. Sonuç olarak oyun güzeldi,ama 
                                                                                                       güldürmedi, Opera da dinletmedi. 
İsminde vaadettiği hiç bir şeyi alamadım. Oyun opera dinlemeye ya da gülmeye odaklanmadan gidilirse beğenilir. Kısa olduğu için sıkmıyor, değişik. 90 dakikam ziyan oldu diyemem, gidip görmelisiniz de diyemem. Arada derede bir şey işte;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder